I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

I kaledonské vrány mají svůj vlastní „Twitter“

rating iconHodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 
date icon Vytvořeno: 8. prosinec 2012
Vytisknout
category icon Kategorie: Etologie author icon Autor: Radomír Dohnal

Vrány novokaledonské (Corvus moneduloides) jsou proslulé používáním nástrojů (obr. John Gerrard Keulemans, 1877)Vrány jsou po celém světě považovány za velmi inteligentní ptáky1. Nejinak je tomu i v Nové Kaledonii, souostroví ztraceném uprostřed jižního Pacifiku. Zdejší vrány (vrána novokaledonská, Corvus moneduloides) prosluly především používáním nevšedních nástrojů při běžných denních činnostech, například při vyprošťování larvy hmyzu z rozkládajícího se dřeva2. S pomocí větviček a kousků vegetace získávají skrytý hmyz s nevšední a pozoruhodnou obratností1.

Kaledonské vrány udivují vědce neustále -  příkladem budiž ornitologicko-etologická studie zaměřená na mapování sociálních vazeb a vzájemných kontaktů vran. Badatelé z univerzity ve Washingtonu (University of Washington, UW) a univerzity v St. Andrew (University of St Andre, SUSA) se rozhodli sestavit jejich aktuální „Twitter“, tedy zmapovat množství kontaktů s jejich přáteli, se kterými sdílejí informace a tzv. pracovní postupy.

Na počátku výzkumu tým amerických a skotských ornitologů vybavil pro potřeby monitoringu odchycené vrány kaledonské malými vysílačkami. Prvotním záměrem, jak přiznávají, bylo mapovat síť kontaktů jednotlivých vran, aby mohli lépe modelovat řetězec vzájemného předávání dovedností (konkrétně používání konkrétních nástrojů) při získávání potravy3. Zdálo se totiž, že model sociálních sítí tu hraje nemalou roli.

 

Encounternet

Vědci si kladli především dvě otázky: jednak zda se skutečně při setkáních může předávat dovednost práce s nástroji a dále zda se tato „kulturní tradice“ předává ve větší míře mezi příbuznými či nepříbuznými jedinci4.

Bylo tedy zapotřebí získat prostorová data o dynamice a struktuře sociální sítě vran. Užitá technika, malé vysílače, tu sehrála zásadní roli. Bezdrátová technologie, která by byla schopna automaticky odesílat data o vzájemných setkáních, nebyla v patřičném provedení dlouho dostupná. Odborníci z UW se rozhodli v praxi otestovat novou řadu vysílačů „Encounternet“, které by našly využití i při mapování malých pěvců.

Připevněná vysílačka Encounternet váží méně než jeden gram, může být tedy použita u i ptactva do hmotnosti do 20 gramů4. Aby bylo dosaženo potřebné přesnosti v příjmu signálů, byla digitální síť doplněna o tři desítky pasivních snímačů signálu po celém lese ve sledované lokalitě. Ty nezávisle snímaly a vyhodnocovaly v reálném čase data o průletech a vzájemných setkáních jednotlivých označených vran.

 

28 000 kontaktů během sedmi dní

Odchyceno a vysílačkami označeno bylo 41 vran, jejichž pohyb byl nepřetržitě monitorován po dobu sedmi dní. Badatelé se neobávali přeplnění databáze, neboť rodinné skupinky vran nemají obvykle více než tři členy (3,22+/-0,22)5. Ovšem poté, co již po jednom týdnu zjistili, že se 34 vran mezi sebou navzájem setkalo 28 000 krát4, znejistěli. Bylo potvrzeno, že vrány spolu navzájem běžně socializují, a to i bez ohledu na rodinnou příslušnost.

Takovou míru sociální mobility vědci skutečně neočekávali a v celkovém čase, který vrány novokaledonské tráví v těsném kontaktu s jedinci, již nejsou členy vlastní rodiny, vidí demonstraci potenciálu horizontální výměny informací. I přestože ne každé vzájemné setkání vran mělo podtext potravního chování, podle týmu badatelů je systém kontaktů a setkání dostatečnou ilustrací možnosti toku informace v populaci vran6.

 

Článek byl uveřejněn 20. 9. 2012 na serveru Washington.edu pod názvem „The Original 'Twitter'? Tiny Electronic Tags Monitor Birds' Social Networks“.

Název originálního separátu: Christian Rutz, Zackory T. Burns, Richard James, Stefanie M. H. Ismar, John Burt, Brian Otis, Jayson Bowen, James J. H. St Clair. Automated mapping of social networks in wild birds. Current Biology, 2012; 22 (17)

 

Citované zdroje

1Hunt G. R.1996: Manufacture and use of hook-tools by New Caledonian crows. Nature379,249–251

2Hunt, G. R. & Gray R. D.2003: Diversification and cumulative evolution in New Caledonian crow tool manufacture. Proc. R. Soc. B270,867–874

3Laland K. N.2008: Animal cultures. Curr. Biol.18,R366–R370

4Rutz C., Burns Z. T., James R., Ismar S. M. H., Burt J., Otis B., Bowen J. & St. Clair J. J. H. 2012: Automated mapping of social networks in wild birds. Current Biology; 22 (17)

5Holzhaider J. C., Sibley M. D., Taylor A. H., Singh P. J., Gray R. D. & Hunt G. R.2011: The social structure of New Caledonian crows. Anim. Behav.81:83–92

6Whitehead H. & Lusseau D.2012: Animal social networks as substrate for cultural behavioural diversity. J. Theor. Biol.294,19–28

 

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.

feed-image RSS

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2019 Vertebratus|obnovuje neurony. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.