I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Co prozradí primáti o vzniku lidské řeči?

rating iconHodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 
date icon Vytvořeno: 21. květen 2013
Vytisknout
category icon Kategorie: Evoluční biologie author icon Autor: Radomír Dohnal

Plácání rty primátů stojí zřejmě za vznikem řeči člověka (autor: Mike Johnson; Creative Commons Attribution 3.0 Unported License)Dosavadní vědecký úsudek o původu lidské řeči budeme muset pravděpodobně díky nové studii Williama Tecumsehe Fitche, uveřejněné nedávno v prestižním časopisu Current Biology, trochu pozměnit. Navzdory obecné představě o vývoji mluveného slova z prvotních jednoduchých šimpanzích skřeků, šimpanzího volání a houkání, poukázal vědec z vídeňské univerzity na fakt, že mnohem podstatnější roli hrají při utváření řeči pravděpodobně pohyby jazyka, rtů a obličejových svalů.

Schopnost generovat a předávat sdělení o neomezeném rozsahu je jedním ze základních rozdílů lidské řeči oproti komunikačním systémům užívaných ostatními živočichy1. Původní teorie vzniku řeči vycházela z hypotézy, že rozsáhlá hlasová komunikace je umožněna pouze prostřednictvím pokročile adaptovaného hrtanu a hlasivek, které dodatečně umožnily evoluci řeči a vznik mluveného slova2.

Jenže zatímco skřeky a volání, tedy klasická vokalizace primátů, je vrozená, řeči je zapotřebí se učit3. Lidská řeč je produkována vědomě kontrolovanými a koordinovanými rychlými pohyby rtů, jazyka, jazylky a čelistí, je tedy komplexním procesem4. Fitch soudí, že více než na práci „řečového centra“ v hrtanu záleželo při vzniku řeči na práci obličejových svalů, odrážejících výrazy tváře a zachycující momentální emoce.

 

Cyklický pohyb čelistí 

Stahy obličejových svalů doprovázené pohyby rtů (nejrůznější špulení úst a „pitvoření“) se běžně vyskytují při sociální komunikaci v  prostředí tlupy u mnoha druhů primátů včetně šimpanzů5. I přestože „plácání rty“ vydává jen tichý zvuk znějící podobně opakované hlásce „p-p-p-p-p“, nemá tento pohyb nic společného s fonací vydávanou hlasivkami.

Základem řeči je cyklický pohyb čelistí doprovázený zvukem generovaným hlasovým ústrojím6. Klíčovým rysem řeči je stereotypní rytmus zvuku o frekvenci 5 Hz.

Jedna z dosavadních teorií zastává názor, že tento rytmus je důsledkem pravidelně opakovaných pohybů obličejových svalů dávných primátů7. Předcházející studie totiž potvrdily, že řeč vyžaduje větší funkční koordinaci jednotlivých částí hlasového ústrojí než klasické žvýkací pohyby8. Pokud by tomu tak bylo, měl by patrně existovat rozdíl mezi frekvencí pohybu těchto útvarů při rytmu odpovídajícímu řeči, anebo těm při žvýkání potravy.

 

Plácání rty versus žvýkání 

Spolu se svým týmem se tedy Fitch rozhodl pomocí metody kineradiografie, tedy průběžného filmového záznamu rentgenových snímků, snímat vnitřní dynamiku pohybů vokálního ústrojí primátů, a to při rytmickém „plácání“ rty při živé mimice, například při mazlení samice s mládětem nebo při příjmu potravy.

„Plácání rty“ primátů při sociální komunikaci se na rentgenových snímcích projevilo nikoliv coby jednoduchý pohyb otevírajících se a zavírajících se čelistí náhodně vydávajících zvuk, ale jako komplexní chování, při kterém se na produkci zvuku vzájemně podílejí svým dílem rty, pohyb jazyka v dutině ústní a svaly upínající se na jazylku. Navíc byl tento pozorovatelný pohyb mnohem rychlejší (v pěti cyklech za sekundu) než pohyb zaznamenaný při žvýkání, kde se tato série pohybů zopakovala jen 2,5 krát9.

Tato pozorování empiricky potvrzují starší hypotézu Petera MacNeilage10, který se svými kolegy předpokládal, že kořeny lidské řeči netkví v prosté vokalizaci, ale v obličejové mimice užívané při komunikaci mezi opicemi. Za zmínku stojí i nápadně podobné pohyby rtů při střídání samohlásek a souhlásek, které generuje v lidské řeči slabiky11.

Samotná fonace není jediným zdrojem hluku, který dokážou primáti vyvinout - například orangutani v zoologických zahradách se naučili pískat, což je opět typ zvuku, u kterého záleží více na koordinaci rtů a jazyka než na hrtanu a hlasivkách9.

 

Tyto informace, společně s novou studií W. T. Fitche, podporují hypotézu, že řeč jako taková evolučně vznikla rozvinutím tradiční fonace podpořené výraznými pohyby vokálního ústrojí.

 

Podle článku uveřejněného 5.6 2012 na serveru ScienceDaily.com pod názvem „Monkey lip smacks provide new insights into the evolution of human speech“.

originální název práce: Cineradiography of Monkey Lip-smacking Reveals Putative Precursors of Speech Dynamics: Asif A. Ghanzanfar, Daniel Y. Takahashi, Neil Mathur and W. Tecumseh Fitch.
Current Biology, July 10, 2012, v tisku

 

Citované zdroje

1Fitch W. T. et al. 2004: Computational Constraints on Syntactic Processing in a Nonhuman Primate;  Science: 377–380

2Lieberman P. 1984: The biology and evolution of language., Cambridge, MA: Harvard University Press

3Tomasello M. & Call J. 2007: "Ape gestures and the origins of language". In J. Call & M. Tomasello (eds.), The Gestural Communication of Apes and Monkeys, pp. 221239. London: Lawrence Erlbaum

4Nottebohm F. 1976: "Vocal tract and brain: A search for evolutionary bottlenecks." Annals of the New York Academy of Sciences, 280: 643649

5Hewes G.W. 1973: Primate communication and the gestural origin of language. Curr. Anthropol. 14, 5–24

6MacNeilage P. F., & Davis B. L. 2000: On the origin of internal structure of word forms. Science, 288, 527–531

7Arbib M. A. 2005: "From monkey-like action recognition to human language: An evolutionary framework for neurolinguistics." Behavioral and Brain Sciences, 28: 105–167

8Fitch W. T. 2000: "The evolution of speech: a comparative review." Trends in Cognitive Sciences, 4: 258267

9Ghanzanfar A. A., Takahashi, D. Y., Mathur N. &Fitch W. T.: Cineradiography of Monkey Lip-smacking Reveals Putative Precursors of Speech Dynamics, Current Biology, 2012, v tisku

10MacNeilage P.F. 2008: The Origin of Speech. Oxford University Press

11Fitch W. T.: The Evolution of Language. Cambridge: Cambridge University Press, v tisku

 

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.

feed-image RSS

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2019 Vertebratus|obnovuje neurony. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.