I kaledonské vrány mají svůj vlastní „Twitter“
Created on 08 December 2012 | ||
Category: Etologie | Written by Radomír Dohnal |
Vrány jsou po celém světě považovány za velmi inteligentní ptáky1. Nejinak je tomu i v Nové Kaledonii, souostroví ztraceném uprostřed jižního Pacifiku. Zdejší vrány (vrána novokaledonská, Corvus moneduloides) prosluly především používáním nevšedních nástrojů při běžných denních činnostech, například při vyprošťování larvy hmyzu z rozkládajícího se dřeva2. S pomocí větviček a kousků vegetace získávají skrytý hmyz s nevšední a pozoruhodnou obratností1.
Kaledonské vrány udivují vědce neustále - příkladem budiž ornitologicko-etologická studie zaměřená na mapování sociálních vazeb a vzájemných kontaktů vran. Badatelé z univerzity ve Washingtonu (University of Washington, UW) a univerzity v St. Andrew (University of St Andre, SUSA) se rozhodli sestavit jejich aktuální „Twitter“, tedy zmapovat množství kontaktů s jejich přáteli, se kterými sdílejí informace a tzv. pracovní postupy.
Na počátku výzkumu tým amerických a skotských ornitologů vybavil pro potřeby monitoringu odchycené vrány kaledonské malými vysílačkami. Prvotním záměrem, jak přiznávají, bylo mapovat síť kontaktů jednotlivých vran, aby mohli lépe modelovat řetězec vzájemného předávání dovedností (konkrétně používání konkrétních nástrojů) při získávání potravy3. Zdálo se totiž, že model sociálních sítí tu hraje nemalou roli.