I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Kdo převezme roznášku semen?

rating icon date icon Created on 25 June 2012 Print
category icon Category: Ekologie author icon Written by Radomír Dohnal

Biologie - slon indickýProbíhající mizení zástupců jednotlivých skupin velkých zoochorních „přenašečů semen“ může vyústit k rozpadu strukturální integrity a narušení biodiverzity tropických lesů na jihovýchodě Asie. Velcí býložravci, převážně sloni a nosorožci, totiž v ekosystému tropů hrají jakousi roli zahradníků. Dnes se bohužel jejich počty snížily natolik, že funkci roznašečů již nemohou zastávat naplno. Otázkou tedy je, kdo za ně tuto „roznášku“ převezme?

Devadesáti metrů dorůstající stromy v lese vytvářejí přirozenou bariéru proti poryvům větru, semena rostlin tak mají mnohem menší šanci šířit se pomocí anemochorie. Jsou pak závislá spíše na zoochorii, tedy na působení živočichů, které je buď na své srsti či v zažívacím traktu přenášejí dále od mateřské rostliny. Řada rostlin se na tento druh přenosu semen specializovala a je na něm do značné míry závislá1.

Register to read more...

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2024 Vertebratus|obnovuje neurony. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.