I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Havajští šatovníci vymírají na ptačí malárii

rating icon date icon Created on 13 March 2013 Print
category icon Category: On-line časopis Vertebratus.cz author icon Written by Václav John

Šatovník ostrovní (Melamprosops phaeosoma; foto: Paul E. Baker){jcomments off}Není zase tolik výjimečné, že infekční choroby jsou příčinou někdy i značného populačního poklesu různých živočišných druhů. Z nedávné doby jsou známé například rozsáhlé epidemie PDV viru, které decimovaly tulení populace v Severním a Baltském moři (v letech 1988 a 2002), nebo medializovaná epidemie „ptačí chřipky“ viru H5N1, která na území Číny vážně zasáhla mj. populace husy indické (Anser indicus). Nicméně situace, kdy by konkrétní patogen vedl k přímému vyhubení nějakého druhu živočicha, jsou naopak dost mimořádné a vzácné.

Přesto právě tohle se odehrálo – a stále ještě odehrává – na Havajských ostrovech. Tragédie postihla místní endemickou podčeleď šatovníkovitých (Drepanidinae), které je známá až neskutečnou variabilitou ve tvarech zobáku, jež se vyvinula jako adaptace na různou potravní strategii.

 

časopis na Publero.com | časopis na Rajknih.cz

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2024 Vertebratus|obnovuje neurony. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.