I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Havajští šatovníci vymírají na ptačí malárii

rating iconHodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
date icon Vytvořeno: 13. březen 2013
Vytisknout
category icon Kategorie: On-line časopis Vertebratus.cz author icon Autor: Václav John

Šatovník ostrovní (Melamprosops phaeosoma; foto: Paul E. Baker)Není zase tolik výjimečné, že infekční choroby jsou příčinou někdy i značného populačního poklesu různých živočišných druhů. Z nedávné doby jsou známé například rozsáhlé epidemie PDV viru, které decimovaly tulení populace v Severním a Baltském moři (v letech 1988 a 2002), nebo medializovaná epidemie „ptačí chřipky“ viru H5N1, která na území Číny vážně zasáhla mj. populace husy indické (Anser indicus). Nicméně situace, kdy by konkrétní patogen vedl k přímému vyhubení nějakého druhu živočicha, jsou naopak dost mimořádné a vzácné.

Přesto právě tohle se odehrálo – a stále ještě odehrává – na Havajských ostrovech. Tragédie postihla místní endemickou podčeleď šatovníkovitých (Drepanidinae), které je známá až neskutečnou variabilitou ve tvarech zobáku, jež se vyvinula jako adaptace na různou potravní strategii.

 

časopis na Publero.com | časopis na Rajknih.cz

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2019 Vertebratus|obnovuje neurony. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.