I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Morfologie

je biologická disciplína zabývající se tvarovými vlastnostmi živočichů a rostlin. Studuje tvar orgánů či jejich celků ve vztahu k ontogenezi jedince a fylogenezi druhu i k jejich funkci a účelu. Před objevením genetických a molekulárně biologických metod byla morfologie jediným vědním oborem, který hodnotil příbuznost jednotlivých taxonů a jejich fylogenezi v průběhu evoluce.

 Stresové hormony jsou odpovědné za morfologické proměny organismu

Číst dál
rating iconHodnocení uživatelů:  / 2 date icon Vytvořeno: 15. srpen 2013 Vytisknout
category icon Kategorie: Morfologie author icon Autor: Radomír Dohnal

Vývoj pulců s predátorem má na jejich morfologii významný vliv (foto: Jaromír Maštera, www.obojzivelnici.wbs.cz)Lidé stejně jako zvířata v kritických situacích – například při útěku před šelmou – reagují prakticky totožně. Uvolnění stresových hormonů je prvním krokem organismu, který nastartuje pohotové reakce, ať už to má být nevyhnutelný boj o život nebo pokus o rychlý únik. Dosud ale nebylo známo, že tato „flight or fight1 (bojuj nebo uteč) hormonální odpověď organismu může výrazně proměnit těla vyvíjejících se organismů.

Prvním organismem, pro jehož vývojová stádia se působení stresových hormonů ukázalo jako zlomové, jsou žabí pulci. Batrachologové z Michiganské univerzity na nich demonstrovali, že stres, respektive patřičné hormony, se podepíší na vzhledu těla pulců. Při dlouhodobé expozici docházelo laboratorních exemplářů k výrazným  morfologickým proměnám2. A to celé proto, že se jim pak s prodlouženým ocáskem snáze a rychleji v riskantním prostředí unikalo predátorům.Termoreceptory hadů – k čemu skutečně slouží?

Číst dál
rating iconHodnocení uživatelů:  / 4 date icon Vytvořeno: 28. říjen 2012 Vytisknout
category icon Kategorie: Morfologie author icon Autor: Jitka Novodomská

Umístění termoreceptorů (červená šipka) u krajty (nahoře) a chřestýše (dole) (foto: Serpent nirvána, Wikimedia)Termoreceptory se vyskytují pouze u tří skupin hadů, a to u hadů hroznýšovitých (Boidae), u hadů krajtovitých (Pythonidae) a u hadů chřestýšovitých (Crotalidae). Tito hadi právě díky termoreceptorům patří mezi nejobávanější lovce. Had pomocí termoreceptorů zachycuje infračervené záření, které je tím intenzivnější, čím je teplota vyšší. Had je tak schopen zaměřit jakoukoli teplokrevnou kořist i v největší tmě, poněvadž termoreceptory rozlišují i teplotní rozdíl menší než 0,2°C. Tento orgán je hady využíván nejen při lovu k zaměření pozice kořisti, ale také k termoregulaci vlastního organismu.

Termoreceptory se nacházejí na hlavě v podobě jamek či štěrbin umístěných ventrálně mezi očima a nosními dírkami. Každá ze štěrbin se skládá z otvoru o průměru 1–3 mm a rozšiřuje se interně v houbovitou dutinu nepravidelného tvaru. Tepelné záření, které vstupuje do dutiny ohřívá membrány, z nichž každá obsahuje několik tisíc receptorů, které reagují na velmi malé změny teploty o velikosti již 0.003°C.1

Receptory jsou pomocí boční sestupné dráhy trojklanného nervu propojeny s mozkem. Vzruch je předzpracován v míše (pouze u chřestýšů), kde se zaostřuje obraz2, který je následně prostorově mapován ve zrakovém centru a sloučen s vizuálními signály3. Receptory jsou tedy jednotlivé buňky, které jsou vysoce prokrvené a inervované. Účelem cév, kromě poskytování kyslíku, je co nejrychlejší zchlazení těchto receptorů, čili jejich neutralizace poté, co byly z podnětu vyhřívané tepelným zářením. Nebýt těchto cév, byly by receptory neustále drážděny.Ztracený symbol Mauricia

Číst dál
rating iconHodnocení uživatelů:  / 2 date icon Vytvořeno: 7. srpen 2012 Vytisknout
category icon Kategorie: Morfologie author icon Autor: Tereza Vlasatá

Evoluce - dronte mauricijskýDronta mauricijského (Raphus cucullatus) si někteří spíše vybaví pod názvem blboun nejapný nebo ještě známějším označením dodo. Tato vyhynulá ptačí ikona na sebe strhává pozornost nejen vědců, ale také laické veřejnosti. Proto není divu, že vzniklo a do dnešní doby vzniká mnoho záznamů, které se věnují popisu a charakteristikám tohoto druhu. Ve většině případů se ale bohužel jedná o práce nepůvodní, smyšlené a nadsazené. Pátráním po primárních spisech a původních kresbách v naší historii se vědci již dlouho snaží vytvořit reálnou představu o jeho vzhledu i životě. Což je vzhledem k převládající a utkvělé představě o tomto tvorovi jako o tlustém neohrabaném holubovi obtížné. Nicméně vědecké výzkumy sic pomalu, ale jistě tuto představu vyvracejí a vykreslují obrázek, který se lépe slučuje s uvažováním o dodovi jako o reálně existujícím zvířeti biologicky životaschopným v divoké přírodě.MorphoBrowser: morfologie ve 3D

Číst dál
rating iconHodnocení uživatelů:  / 1 date icon Vytvořeno: 25. duben 2012 Vytisknout
category icon Kategorie: Morfologie author icon Autor: František Špoutil

Biologie - databáze MorphoBrowserMorphoBrowser (http://morphobrowser.biocenter.helsinki.fi/intro.html) je jedna z výjimečných databází, jejíž podtitul „Surf the dental morphospace“ naznačuje, že na své si v ní přijdou především odontologové. Nepochybně ji ale rovněž využijí i mammaliologové, a dokonce i paleontologové.

Otci MorphoBrowseru jsou finský paleontolog Mikael Fortelius (www.helsinki.fi/science/now), jeho bývalý žák a zároveň jedna ze současných hvězd na poli evo-devo odontologie, Jukka Jernvall (www.biocenter.helsinki.fi/bi/evodevo) - oba působí na Biotechnologickém institutu při Helsinské univerzitě (www.helsinki.fi/university), a Australan Alistair Evans (users.monash.edu.au/~arevans/), původně chiropterolog se zaměřením na zubní morfologii. Za matku by se pak dala označit manželka posledního jmenovaného, Gudrun Evans (původním zaměřením ornitoložka), která se kromě vytváření prostředí databáze MorphoBrowser podílela i na projektu Mikaela Fortelia Neogene of the Old World (NOW). 

feed-image RSS

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2019 Vertebratus|obnovuje neurony. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.