Sex zabíjí, když netopýr naslouchá

rating iconHodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 
date icon Vytvořeno: 9. červenec 2013
Vytisknout
category icon Kategorie: Etologie author icon Autor: Radomír Dohnal

Netopýr řasnatý (Myotis nattereri) může při lovu vypnout echolokátor (foto: Guido Gerding, CC 3.0)Po více než 100 let se považovalo tvrzení, že zvířata jsou nejvíce ohrožena predátorem při rozmnožovacím aktu1, za správné, ačkoliv existovalo jen velmi málo potvrzujících dokladů o rizicích kopulace. Zvýšené nebezpečí predace vychází z předpokladu snížené pozornosti kořisti v součinnosti s větší koncentrací exemplářů pářícího se druhu na jednotku plochy, která láká predátory2. Většina důkazů této hypotézy se týkala jen vodoměrek3, sladkovodních různonožců4, případně suchozemských australských kobylek5, u kterých experiment v terénu prokázal srovnatelně větší riziko predace při páření oproti nebezpečí, jež hrozí solitérně se vyskytujícím jedincům. Ovšem jen do chvíle, kdy do hry vstoupili netopýři, kteří vynikají ve schopnosti překvapit hmyz „přímo při činu“.

 

Při kopulaci dělají hluk i mouchy 

Stefan Grief, ornitolog z Institutu Maxe Plancka (Max-Planck-Gesselschaft - MPG), se rozhodl prozkoumat blíže fenomén „nebezpečného sexu“ smyslovým vnímáním netopýra. Jako modelový predátor mu posloužil netopýr řasnatý (Myotis nattereri), specialista na sběr hmyzu odpočívajícího v noci na listech vegetace. Tým vedený Griefem postavil netopýry před nesnadného protivníka, který měl důsledně prověřit jejich lovecké schopnosti, mouchu domácí (Musca domestica).

Ta totiž období největší frekvence přeletu netopýrů, soumrak a noc, tráví přisednutá na stěně či stropu. V této nehybné poloze je prakticky nezachytitelná netopýří echolokací6. I po stropě pohybující se moucha představuje pro netopýry špatný cíl. Za čtyři léta pořídil Grief 9000 videozáznamů much, aniž by zaznamenal případ „čistého netopýřího zásahu“ na mouchu sedící na stropě7 

Netopýr řasnatý si ale nezoufá a vyčkává na muší námluvy. Ty totiž přináší výrazný obrat v jeho chování. Dvě mouchy pářící se na stropě sice představují z hlediska efektivního využití echolokace pořád stejně nejasný cíl, překrytý odrazem pozadí, ale bzučící muší samec už je pro netopýry zřetelně slyšitelný. Klapot muších křídel o frekvenci 41+/-11 kHz při kopulaci jim neunikne, a to zvláště při cyklickém rytmu 122 klapnutí za 13 vteřin.

 

Vypnutí echolokátoru 

Netopýři tehdy opouštějí svůj spolehlivý echolokátor a orientují se „jen“ svým citlivým sluchem, jak prozradil překvapeným badatelům záznam z instalovaného sonaru. Jindy nedostižné mouchy domácí zažívají horké chvíle: 26 % ze všech pářících se much (1.105 párů) bylo napadeno a 5,3 % much bylo kvůli netopýří orientaci podle sluchu uloveno7. 

Audiozáznam „muší soulože“ spolehlivě vybudí netopýry řasnaté k aktivitě, aniž by v jejich blízkosti byly přítomny nějaké mouchy, jak „playbackovým“ experimentem potvrdil i tým z MPG. Nepůsobí na ně ani tak svistot křídel samců jako spíše vysokofrekvenční zvuky vydávané samicemi8. Netopýři prostě poslouchají za dveřmi a čekají, až to na mouchy přijde.

 

Badatelé upozorňují na dva další ekologické aspekty naslouchajících netopýrů. Muší trade-off mezi krátkou kopulací, která je pro samce bezpečná, ale nepřináší jistý výsledek, a sexuální selekcí, jež třídí a k páření připustí jen ty „nejodvážnější“ samce, zatímco netopýr řasnatý mlsně krouží kolem.

 

Článek byl uveřejněn 20. 7. 2012 na serveru ScienceDaily.com pod názvem „Caught in the Act: Bats Use the Sound of Copulating Flies as a Cue for Foraging“. 

Originální separát: Björn M. Siemers, Eva Kriner, Ingrid Kaipf, Matthias Simon, Stefan Greif. Bats eavesdrop on the sound of copulating flies. Current Biology, 2012; 22 (14)

 

Citované zdroje 

1Richards O. W. 1927: Sexual selection and allied problems in the insects. Biol. Rev. 2, 298–360

2Gwynne D. T. 1989: Does copulation increase the risk of predation? Trends Ecol. Evol. 4, 54–56

3Rowe L. 1994: The costs of mating and mate choice in water striders. Anim. Behav. 48,1049–1056

4Ward P. I. 1986: A comparative field-study of the breeding-behavior of a stream and a pond population of Gammarus pulex (Amphipoda). Oikos 46, 29–36

5Kemp D. J. 2012: Costly copulation in the wild: mating increases the risk of parasitoidmediated death in swarming locusts. Behav. Ecol. 23, 191–194

6Siemers B. M. &Schnitzler H. U. 2004: Echolocation signals reflect niche differentiation in five sympatric congeneric bat species. Nature 429, 657–661

7Siemers B. M., Kriner E., Kaipf I., Simon M. &Greif S. 2012: Bats eavesdrop on the sound of copulating flies. Current Biology, 2012; 22 (14)

8Siemers B. M. &Swift S.M. 2006: Differences in sensory ecology contribute to resource partitioning in the bats Myotis bechsteinii and Myotis nattereri (Chiroptera: Vespertilionidae). Behav. Ecol. Sociobiol. 59, 373–380