I make a list of the best web hosting comapnies. Buy professional business templates online.

Zoborožec – filipínský nebeský trubadúr

rating iconHodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 
date icon Vytvořeno: 11. červenec 2012
Vytisknout
category icon Kategorie: Ekologie author icon Autor: Alena Rulfová

Biologie - zoborožec žlutobradýBudete-li se někdy procházet tropickým pralesem na souostroví Filipín a náhle vysoko v korunách stromů uslyšíte hlasité troubení, vězte, že se kdesi poblíž vás nachází zoborožec. Půjdete-li po zvuku a smiluje-li se nad vámi štěstěna, podaří se vám zoborožce spatřit – většinou jsou totiž zoborožci pouze slyšet. Z padesáti čtyř druhů zoborožců, které byly dosud objeveny v rámci celého světa, žije na Filipínách celkem šest druhů (případně devět, a to v závislosti na tom, zda považujeme některé poddruhy Penelopides panini za druhy), přičemž všechny tyto druhy patří mezi filipínské endemity1,2. Jsou to zoborožec světlehlavý (Aceros leucocephalus), zoborožec žlutobradý (Aceros waldeni), zoborožec běloocasý (Anthracoceros marchei), zoborožec sulský (Anthracoceros montani), dvojzoborožec hnědavý (Buceros hydrocorax) a již zmíněný zoborožec rýhozobý (Penelopides panini)1.

 

Morfologické zvláštnosti, hnízdění a potrava

Zoborožci představují z hlediska morfologie jedinečnou ptačí skupinu, a to nejen kvůli obrovskému dutému zobáku s přilbicí v horní části, ale také kvůli neobvyklým ledvinám, které mají pouze dva laloky namísto obvyklých třech2.

Zoborožci jsou monogamní a hnízdí v dutinách stromů nebo ve skalních štěrbinách. U některých druhů nalezneme takzvaný helping systém, což znamená, že mláďata z předchozího hnízdění pomáhají s hnízděním v následujících letech2. Další hnízdní zajímavostí je, že samice zazdívá sebe a snůšku uvnitř hnízdní dutiny pomocí vlastního trusu, bláta a zbytků jídla. V dutině ponechává pouze malý otvor, kterým jí samec předává potravu6 – nejčastěji ovoce, částečně bezobratlé živočichy (např. termity) a někdy také menší obratlovce2,6,7.

 

Tradice versus ochrana

Ekologie - zoborožec rýhozobýDomorodé kmeny původních obyvatel Filipín používají zoborožce k různým účelům vycházejícím z dlouholetých tradic. Většinou se jedná o využití různých částí těl zoborožců jakožto ozdob symbolizujících věk, pohlaví, hodnost, bohatství apod. Jednou z nejzajímavějších ozdob je Yangnoh, neboli pokrývka hlavy, zaznamenaná u kmene Ifugao na Luzonu, zdobená peřím zoborožců a nošená při slavnostních příležitostech, například při svatebním obřadu, kdy ženich nosí na hlavě Yangnoh z lebky dvojzoborožce hnědavého, který má jasně červený zobák (kvůli poklesu jeho početnosti se občas používají i zoborožci luzonoští - Penelopides manillae). Důvod, proč tento domorodý kmen využívá hlavy samců zoborožců jako ozdobu pro ženichy, není znám. Uvažuje se však, že by jím mohl být fakt, že tito lidé považují zoborožčího samce za živitele samice, což takto symbolicky ztvárňují v průběhu svatebního obřadu. Hlavy dvojzoborožce hnědavého nosívají na Luzonu i velmi úspěšní lovci z kmenů tzv. lovců lebek. V tomto případě symbolizuje jejich lovecké schopnosti a také dospělost. V současné době je používání zoborožčích "pokrývek hlavy" nezákonné3. V minimální míře se zoborožci využívají v tradiční medicíně a stejně tak jsou v omezeném počtu domorodých kmenů loveni coby zdroj potravy3.

 

Jiná nebezpečí

Dnešní rozšíření zoborožců na Filipínách se odvíjí od propojení pevnin v pozdním pleistocénu4 jednotlivé druhy se tak vyskytují pouze na určitých ostrovech. To by samo o sobě nebezpečí neznamenalo, nebýt ovšem faktu, že přežití filipínských zoborožců závisí na zachování nížinného deštného pralesa, v němž převážně žijí. Intenzivní kácení, lov a zároveň ostrůvkovitý výskyt zoborožců zapříčinily, že jejich většina patří v současnosti mezi ohrožené druhy3,5. Nebezpečí odlesnění přitom nespočívá pouze ve ztrátě habitatu, ale také v kácení stromů s obsazenými hnízdními dutinami. Mláďata z takových hnízd v případě, že vůbec přežijí transport, končí u sokolníků nebo v pet centrech. Dalším nemalým nebezpečím pro zoborožce je cílené vykrádání mláďat z hnízdních dutin. Tato mláďata jsou pak chována jako domácí mazlíčci nebo vystavována na exhibicích – v takových podmínkách nežijí dlouho a pokud se vůbec dožijí dospělosti, mají vlivem špatného chovu deformovaný zobák a nohy. Dospělí zoborožci jsou ke všemu chytáni pytláky do sítí a ilegálně prodáváni3.

 

Citované zdroje 

1http://lntreasures.com/philippinesb.html. Citováno dne 25. 4. 2012

2Kinnaird M. F. & O’Brien T. G. 2007. The Ecology and Conservation of Asian Hornbills, Farmers of the Forest. The University of Chicago Press, Chicago. 315 pp

3Gonzalez Juan Carlos T. 2011. Enumerating The Ethno-ornithological Importance of Philippine Hornbills. The Raffles bulletin of zoology: 149–161

4Gonzalez Juan Carlos T. 2007. Fragmented forests and isolated islands: the distribution and status of Philippine endemic hornbills. In: Kemp A. C. & Kemp M. I. (eds.). Proceedings the Fourth International Hornbill Workshop. The Active Management of Hornbills and Their Habitats for Conservation. Naturalists and Nomads: 51–74

5http://avibase.bsc-eoc.org/checklist.jsp?region=PH. Citováno dne 25. 4. 2012

6Kauth M., Engel S., Lastimoza L. L. & Curio E. 1998. Observations on the breeding biology of the Writhed-billed Hornbill (Aceros waldeni) in the Philippines. JOURNAL FUR ORNITHOLOGIE, Volume: 139,  Issue: 4: 475–483

7http://en.wikipedia.org/wiki/Hornbill#cite_note-7. Citováno dne 25. 4. 2012

 

Pro vložení komentáře se musíte přihlásit.

feed-image RSS

Zajímá Vás biologie, ekologie a evoluce? Pak je internetový vertebratologický portál Vertebratus.cz určený právě pro Vás. V článcích Vás seznámíme s novinkami a zajímavostmi z vědeckého výzkumu genetiky, morfologie i etologie ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Své znalosti si můžete snadno otestovat i prohloubit v našich kvízech. Jsme zde pro Vás - odborníky, profesionály i laické nadšence.

Copyright © 2019 Vertebratus|obnovuje neurony. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.